مواد غذایی سرشار از ید

ید برای عملکرد کامل غده تیروئید، رشد بدن کودک، انقباض صحیح عضلات قلب و حفظ سلامت سیستم عصبی و سیستم ایمنی ضروری است.کمبود ید و مواد معدنی در رژیم غذایی روزانه باعث نارسایی هورمونی می شود که منجر به اختلال در عملکرد غدد درون ریز می شود. بدن افراد سالم به 25 میلیگرم ید نیاز دارند: 15 میلیگرم در غده تیروئید و 10 میلیگرم در کبد، پوست، کلیه ها، ناخن ها، موها، تخمدان ها و غدد پروستات متمرکز می شوند. این عنصر به طور گسترده ای در طبیعت به صورت ترکیبات آلی و غیر آلی توزیع می شود.

  • تاثیر ید بر بدن انسان
  • نحوه مصرف روزانه ید
  • علائم کم کاری تیروئید
  • علل کمبود ید
  • علائم مصرف زیاد ید
  • میزان ید در مواد غذایی
  • نتیجه گیری

تاثیر ید بر بدن انسان

نقش اصلی بیولوژیک ید، سنتز هورمونهای تیروئید (triiodothyronine و تیروکسین) است که عملکرد زیر را انجام می دهند: – تحریک رشد و توسعه بدن، مسئول بازسازی سلول های بافت – تنظیم متابولیسم ویتامین ها، هورمون ها و عناصر کمیاب – افزایش تولید گلبول های قرمز در مغز استخوان (erythropoiesis) – سیستم قلبی عروقی را فعال می کند (فشار خون را افزایش می دهد، فرکانس و قدرت انقباضات قلب را افزایش می دهد). – افزایش مصرف اکسیژن توسط بافت – کنترل حمل و نقل مواد سدیم دار و هورمون مانند را از طریق غشای سلولی انجام می دهد. – افزایش میزان واکنش های بیوشیمیایی در غدد درون ریز – تنظیم گرما، انرژی، آب و الکترولیت متابولیسم – افزایش اکسیداسیون پروتئین ها ، چربی ها و کربوهیدرات ها – شکل گیری فاگوسیت ها را تقویت می کند (سلول های خونی که میکروارگانیسم های مضر را از بین می برند) – شرکت در تنظیم فعالیت احساسی فرد (افزایش توانایی های شناختی، عادی کردن فعالیت های ذهنی) – افزایش دفع مایع اضافی از بدن – بهبود وضعیت عملکرد کبد، مغز، قلب، عروق خونی – تنظیم فرآیندهای بلوغ – تنظیم چرخه قاعدگی – افزایش فعالیت هورمون های جنسی، بازگرداندن عملکرد باروری زنان (توانایی زایمان و تحمل جنین). – به علت اثرات چند جانبه ای بر بدن انسان، ید به عنوان مواد زیستی و ایمنی تحریک شده طبقه بندی شده است.

نحوه مصرف روزانه ید

نیاز روزانه به ید به طور مستقیم بستگی به سن فرد، وضعیت فیزیکی و ویژگی های فردی ارگانیسم دارد. با توجه به این که ید توسط میکرو فلور روده ای تولید نمی شود، باید به طور منظم با مواد غذایی در رژیم غذایی روزانه یا مکمل های غذایی مصرف شود.

متوسط ​​مصرف روزانه افراد گروههای سنی مختلف:

برای نوزادان زیر 2 سال – 50 میکروگرم برای نوزادان 2 تا 6 ساله – 90 میکروگرم برای کودکان 7 تا 12 ساله – 120 میکروگرم برای بزرگسالان – 150 میکروگرم برای زنان در دوران بارداری، در زمان تغذیه با شیر مادر – 200 تا 300 میکروگرم برای افرادی که دارای ترکیبات افسردگی تیروئید هستند، 200 تا 300 میکروگرم است. دوز دقیق روزانه ید بر اساس محاسبه 2 تا 4 میکروگرم مواد در هر کیلوگرم وزن بدن محاسبه می شود. سطح بالای مواد معدنی دریافتی 600 میکروگرم در روز است. بیش از این شاخص باعث مسمومیت و مسمومیت بدن می شود. اگر سیستم غدد درون ریز ناکارآمد باشد، قبل از مصرف مواد معدنی و قبل از مصرف دارو باید با پزشک خود مشورت کنید. کمبود ید و غلظت بیش از حد ید غلظت ید بسته به فصل در خون متفاوت است : در پاییز کاهش می یابد و در بهار افزایش می یابد. با این حال، غده تیروئید دقیقا همان مقدار عنصر را جذب می کند که برای تشکیل هورمون های تیروئید ضروری است. در عین حال، مواد معدنی بیش از حد با ادرار و بزاق دفع می شود. جالب توجه است، در طول 20 سال گذشته غلظت ید در خاک یک سوم شده است، در نتیجه یک سوم ساکنان این سیاره مواد مغذی دریافت نمی کنند و از هر 6 نفر یک نفر در معرض خطر کمبود ید قرار دارد . فقدان ید در منوی روزانه یک پدیده خطرناک است، زیرا کمبود طولانی مدت باعث مشکلات عملکردی در غده تیروئید می شود. این فرایند با افزایش جذب عنصر توسط بدن همراه است، به همین دلیل دفع آن با ادرار کاهش می یابد. پس از آن، با هدف استفاده از صرفه جویی در ید، فرایندهای انطباق راه اندازی می شود. چنین واکنشی، کاهش عملکرد تیروئید (کم کاری تیروئید) است که منجر به افزایش جبرانی گواتر آندمیک می شود. این حالت شرایط مطلوب برای توسعه ناهنجاری های شدید تیروئید است.

علائم کم کاری تیروئید

خستگی، ضعف تضعیف حافظه، بینایی، شنوایی کاهش عملکرد و غلظت بی نظمی، خواب آلودگی، تغییرات خلقی افسردگی فشار خون پایین ضربان قلب آهسته (تا 45 تا 60 ضربه در دقیقه) یبوست، ضعف حرکتی دستگاه گوارش عرق کردن افزایش وزن تورم تحریک پذیری نقض حرارتی، لرز اختلالات قاعدگی پوست خشک و غشاهای مخاطی ریزش مو ناباروری، سقط جنین

عوارض کمبود ید در نوزادان

پیامدهای شدید کمبود ید در نوزادان، کرتینیسم، انحراف اسکلتی، فلج، ناشنوایی است. بنابراین، هنگام برنامه ریزی بارداری، حمل جنین و تغذیه با شیر مادر، زنان باید میزان مصرف مواد معدنی را با دقت خاصی کنترل کنند.

علل کمبود ید

زندگی در مناطق آندمیک که در آن مواد معدنی در خاک و آب تخلیه شده یا پیشینه تابش افزایش یافته است مصرف نادرست مواد غذایی حاوی ید مصرف مواد غذایی و یا مواد دارویی که در آن عوامل strumogenic ، thiourea، thiouracil، thioyanate، مشتقات پلی فنل، آنیلین و perchlorate)، که با جذب و استفاده از عنصر میکروبی دخالت می کنند استفاده از داروهای حاوی آنتاگونیستهای ید (فلوئور، منگنز، کبالت، برم، سرب، کلر) وجود کانون های عفونت مزمن (لوزه ها، رینوسینوئیت، فارنژیت، انتریت) نقص جذب عنصر ناشی از کمبود روی، مس ، سلنیوم، اسید فولیک، ویتامین C ، A و E در بدن است. برای پیشگیری از کمبود ید، رژیم غذایی روزانه غنی شده با محصولات حاوی ید و یا محصولات پیچیده زیستی با مواد افزودنی لازم است. جالب است که عناصر کمیاب از موادغذایی بهتر از ازدارو و مکمل جذب می شود. به یاد داشته باشید، داروهای کم کاری تیروئید با احتیاط و فقط با نسخه پزشک مصرف شود.

سایر نشانه های اضافی:

تاکی کاردی افزایش بزاق سردرد، خستگی بیخوابی و سوزش پوست آکنه، بثورات پوستی، از جمله آلرژی توسعه تیروتوکسیکوز دیس پپسی یا سوء هاضمه کاهش وزن و قدرت اسکلتی تشکیل گواتر عصبانیت بی خوابی سوزش فلج، ضعف عضلانی.

علائم مصرف زیاد ید

استفاده از ید تنها در دوز بیش از 500 میلی گرم، مسمومیت مستقیم را تهدید می کند. اولین علائم مسمومیت عبارتند از استفراغ، رنگ قهوه ای پوست، دفع مدفوع، درد شکمی شدید، افزایش دمای بدن و طعم فلزی در دهان. اگر این شرایط متوقف نشود، به علت تحریک انتهای عصب، مرگ ممکن است رخ دهد.

مصرف دارو های حاوی ید در بیماری های:

افزایش عملکرد تیروئید (پرکاری تیروئید) مشکوک انکولوژی غده تیروئید Dühring درماتیت گواتر سمی درمان با ید رادیواکتیو آدنوم سمی غده تیروئید انطباق فردی مواد معدنی. به یاد داشته باشید افزایش مصرف ید در زمینه بیماری های خودایمنی می تواند موجب تشدید هیپوتیروئیدیسم و ​​کاهش خواص دارویی داروهای تیروئید شود.

میزان ید در مواد غذایی

چگونه نیاز روزانه بدن به ید را تامین کنیم؟

با رژیم غذایی متعادل در تغذیه، نیاز روزانه به ید توسط محصولات گیاهی و حیوانی برآورده می شود. علاوه بر این، برخی از عناصر (تا 25٪ از ارزش روزانه)، بسته به محل اقامت،با هوا و آب وارد بدن می شوند. برای مواد غذایی سرشار از ید به جدول زیر مراجعه کنید. مواد غذایی سرشار از ید

نام محصولمقدار ید در 100 گرم محصول، میکروگرم
ماهی مرکب290
Feijoa70 – 250
ماهی قزل آلا200
گوشت گوزن130
میگو، صدف، خرچنگ90 -100
ماهی قزل آلا، گربه ماهی، ماهی تن، کپور، شاه ماهی شور50
ماهی خال مخالی45
زرده تخم مرغ35
قارچ ها18
شیر و فرآورده های لبنی8 – 18
سبزیجات، حبوبات، سبزیجات6 – 15
غلات، میوه ها، انواع توت ها2 – 10

علاوه بر این، منابع خوب این عنصر عبارتند از نمک هیمالیا و در تمام محصولات لبنی، خرمالو، تربچه، بادمجان، سیب زمینی، اسفناج، مارچوبه، انگور، توت فرنگی، پیاز وجود دارد. در طول پردازش آشپزی یا ذخیره سازی درازمدت، محتوای ید در محصولات به طور قابل توجهی کاهش می یابد. بنابراین، 45 تا 65 درصد از ریزمغذی ها در هنگام پخت و پز ماهی، گوشت، غلات، حبوبات، 70-80 درصد در هنگام پخت نان، 20 تا 25 درصد در هنگام جوشاندن و 30 تا 40 در هنگام جوشاندن سیب زمینی و سایر سبزیجات از بین می روند.

نتیجه گیری

ید یک عنصر بیومتریک بیوگرافی است که "مسئول" برای سنتز هورمون های تیروئید است، و در نتیجه، برای عملکرد کامل کل ارگانیسم ضروری است. جالب توجه است که در طول عمر یک شخص حدود 3 تا 5 گرم این ماده معدنی را می گیرد. علاوه بر این، برای کار کامل ارگان های داخلی، این حجم بلافاصله لازم نیست ، اما در بخش های 100 – 200 میکروگرم در روز ضروری است. امروزه در نتیجه غلظت کم عنصر ید در خاک و آب، 153 کشور جهان کمبود ید را تجربه می کنند. این مشکل دارای ویژگی «جهانی همه گیر» است زیرا کمبود ید منجر به اختلالات تیروئید می شود که منجر به اختلالات هورمونی، اختلالات روانی، بیماری های داخلی و در زنان باردار زایمان زودرس یا تولد نوزادان نارس می شود. برای پر کردن ذخایر و جلوگیری از کمبود مواد معدنی در بدن، توصیه می شود که غذاهای دریایی و نمک هیمالیا را به رژیم غذایی اضافه کنید.
منبع : سیارک

مطالب مرتبط