“مارس ۲۰۲۰” برای اولین بار روی پای خود ایستاد

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، کاوشگر "مارس ۲۰۲۰" ناسا که با دقت توسط مهندسان آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا(JPL) ساخته شده است، برای اولین بار به طور کامل سرهم بندی شد و روی چرخ‌های خود قرار گرفت.

این تمرین که بخشی از آزمایش‌ها و ارزیابی‌های چند هفته‌ای این مریخ نورد و کاوشگر اکتشافی بدون سرنشین هسته‌ای همراه با ابزارهای رباتیک است، با موفقیت انجام شد.

علاوه بر مونتاژ اجزای مختلف این مریخ نورد، تکنسین‌های ناسا آزمایش کردند که این کاوشگر چقدر خوب می‌تواند در شرایط خلاء و انجماد سیاره سرخ خود را کنترل کند.

این کاوشگر شش چرخ که این مریخ نورد در حال حاضر روی آن نشسته است، نسخه‌های مهندسی موقت هستند که پیش از آنکه فضاپیمای "مارس ۲۰۲۰" روی پرتابگر قرار بگیرد، مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

هر کدام از چرخ‌های این گاوشگر ۲۰.۷ اینچ(۵۲.۵ سانتی‌متر) قطر دارند که نسخه پیشرفته‌تر از چرخ‌هایی است که در مریخ نورد "کنجکاوری"(Curiosity) نصب شده‌اند.

چرخ‌های مریخ نورد "مارس ۲۰۲۰" مانند "کنجکاوی" از آلومینیوم ساخته شده‌اند، اما ضخیم‌تر، محکم‌تر، عریض‌تر با عاج‌های قوی‌تر هستند. این چرخ‌ها برای کشش بهتر ۴۸ شکاف دارند. در عین حال، چرخ‌های جلو و عقب دارای موتورهای مستقل هستند و می‌توانند ۳۶۰ درجه کامل بچرخند.

این چرخ‌ها بر روی یک سیستم تعلیق متصل به پایه‌های تیتانیومی سیاه رنگ در پیکربندی مشابه آنچه در "کنجکاوی" استفاده شده، نصب شده‌اند. این کار به مریخ نورد اجازه می‌دهد تا هنگام حرکت با سرعت ۱۵۲ متر بر ساعت در شیب ۴۵ درجه به راحتی حرکت کند.

ماموریت "مارس ۲۰۲۰" قرار است در ژوئیه سال ۲۰۲۰ پرتاب شود.

"بن ریگز" مهندس سیستم مکانیکی "مارس ۲۰۲۰" می‌گوید: پس از سال‌ها طراحی، تجزیه و تحلیل و آزمایش، دیدن این مریخ نورد روی چرخ‌های خود هیجان انگیز است. تیم سازنده مشتاقانه آن را در آینده‌ای نه چندان دور در مریخ می‌بینند.

انتهای پیام


منبع : ایسنا

مطالب مرتبط