علل و درمان بریدگی های واژن

علل و درمان بریدگی های واژن

بریدگی و پارگی واژن

برش و پارگی جزئی واژن شایع است و غالباً وقتی فرد در حال رفع موهای زائد یا مشغول انجام فعالیتهای جنسی است ، اتفاق می افتد. ممکن است افرادی هم که شرایط هورمونی ، پوستی و سیستم ایمنی خاصی دارند ، دچار بریدگی واژن شوند.

  • بریدگی و پارگی واژن
  • عواملی که احتمال بروز بریدگی واژن را افزایش می دهد
  • درمان بریدگی و پارگی واژن
  • راه های کاهش خطر بریدگی و پارگی واژن
  • روش درست رفع مو های زائد
  • بریدگی یا پارگی واژن به علت زایمان واژینال
  • چه زمانی برای بریدگی واژن به پزشک مراجعه کنید

زخم های واژینال جزئی معمولاً بی ضرر هستند ، اما ممکن است باعث درد و ناراحتی خفیف برای یک یا دو روز قبل از بهبودی بخصوص در هنگام دفع ادرار و استحمام یا دوش گرفتن شوند. برخی از بریدگی های جزئی یا پارگی ممکن است برای مدت کوتاهی به آرامی خونریزی کند. بریدگی های شدیدتر یا پارگی واژن می تواند به مراقبت پزشکی احتیاج داشته باشد ، به خصوص آنهایی که عمیق هستند و خونریزی آن متوقف نمی شود یا با مراقبت ترمیم و درمان نمی شوند.در این مقاله ، برخی از دلایل عمده بریدگی و پارگی واژن را مورد بحث قرار می دهیم. ما همچنین درمان ، پیشگیری و موقع مراجعه به پزشک را تحت پوشش قرار می دهیم. بعضی اوقات ، فعالیت جنسی می تواند منجر به برش های جزئی واژن شود. فعالیت جنسی یک علت شایع برش های جزئی واژن است. رابطه جنسی می تواند به بافتهای ظریف واژن آسیب برساند.به دنبال فعالیت جنسی که باعث پارگی واژن می شود ، فرد ممکن است دچار کبودی جزئی در ناحیه لگن و درد واژن شود که چند روز طول می کشد.

عواملی که احتمال بروز بریدگی واژن را افزایش می دهد

عواملی که احتمال بروز بریدگی واژن را در حین فعالیت جنسی افزایش می دهد عبارتند از: رابطه جنسی خشن یا شدید خشکی واژن آتروفی ولووواژینال ، شرایطی که در آن بافت های واژن خشک تر ، نازک تر و کمتر الاستیک می شوند جای زخم واژینال یا آسیب بافتی ، به عنوان مثال ، از عمل جراحی ، پرتودرمانی لگن یا ناهنجاری های مادرزادی شرایط پوستی خاصی مانند اگزما یا پسوریازیس برخی از داروها ، از جمله کورتیکواستروئیدها از بین بردن موهای ناحیه تناسلی با تیغ یکی دیگر از دلایل عمده بریدگی یا پارگی واژن است. اپیلاسیون همچنین می تواند باعث پارگی یا بریدگی قابل توجه پوست شود. مطابق تحقیقات معتبر، حدود 25٪ از افراد هنگام تمیز کردن موهای زائد خود را مجروح می کنند. افرادی که شرایط پوستی خاص دارند ممکن است در هنگام برداشتن مو بیشتر مستعد بریدگی و زخم باشند. علاوه بر بریدگی های بزرگتر یا پارگی ، زخم های ریز هم به اندازه کافی بزرگ هستند که میکروب ها را وارد بدن می کنند بنابراین ممکن است خطر عفونت پوستی را افزایش دهند. زایمان واژینال زایمان واژینال می تواند باعث بریدگی شدیدتر یا پارگی در داخل مهبل شود. طبق تحقیقات ، 53-79٪ از زنانی که به طور واژینال زایمان می کنند دچار پارگی یا بریدگی می شوند.بریدگی و پارگی حاصل از زایمان های واژن می تواند بسیار دردناک باشد و ممکن است خونریزی کند. پرینه که فضای بین مقعد فرد و واژن فرد است نیز به طور معمول برای چند هفته متورم است. بریدگی و پارگی پوست باعث می شود ورود میکروب ها به بدن آسان تر شده و باعث ایجاد عفونت می شود. تمیز نگه داشتن ناحیه در اطراف برش واژن تمیز و خشک می تواند به جلوگیری از عفونت های پوستی کمک کند.

درمان بریدگی و پارگی واژن

برخی از پیشنهادات کلی برای درمان بریدگی و پارگی واژن شامل موارد زیر است: شستن دستها با صابون و آب جاری به مدت 15 تا 30 ثانیه قبل از لمس زخم روزانه منطقه آسیب دیده را با آب گرم و یک صابون ملایم یا بدون تمیز کننده تمیز کنید. قبل از لباس پوشیدن مطمئن شوید که ناحیه آسیب دیده کاملاً خشک باشد. جلوگیری از خیس ماندن منطقه آسیب دیده مصرف داروهای مسکن برای کاهش ناراحتی و درد برای کاهش التهاب و ناراحتی ، کمپرس یخ را به محل ملتهب بگذارید. کمپرس یخ داخل نایون باشد تا رطوبت را منتقل نکند. استفاده از وسایل ادرار کردن در حین و بعد از ادرار برای جلوگیری از ریختن ادرار روی بریدگی ها و به حداقل رساندن درد(از داروخانه ها بگیرید) از قرار گرفتن حوله کاغذی بر روی زخم خودداری کنید. هنگام نشستن از بالش استفاده کنید. اجتناب از استفاده از محصولات داخل واژن اجتناب از صابون های معطر که می توانند در pH اسیدی واژن تداخل داشته باشند. در حالی که بریدگی ها یا پارگی های واژن در حال بهبود است ، ممکن است فرد مایل باشد از فعالیت های جنسی که شامل واژن است جلوگیری کند. پوشیدن لباس زیر مناسب و شل از مواد طبیعی مانند پنبه یا بامبو برای چند روز ممکن است به شما کمک کند.

راه های کاهش خطر بریدگی و پارگی واژن

همیشه نمی توان از بریدگی و پارگی واژن جلوگیری کرد. با این حال ، بسته به علت ، فرد می تواند برخی اقدامات را انجام دهد تا خطر زخم های واژن را کاهش دهد. فعالیت جنسی راه های کاهش خطر بریدگی و پارگی واژن هنگام رابطه جنسی عبارتند از: با استفاده از روان کننده مبتنی بر آب یا سیلیکون برای اطمینان از اینکه هیچکدام از دو طرف رابطه، مضطرب نباشند، عجله نکنند و یا خیلی خسته نباشند ، زمان خاصی را برای رابطه جنسی در نظر بگیرید گذاشتن زمان برای تحریک و برانگیختن میل در صورت درد شدید، به شریک جنسی بگویید که ادامه ندهد قبل از رابطه جنسی مثانه را خالی کنید قبل از رابطه جنسی حمام گرم برای استراحت عضلات واژن بگیرید افرادی که از کاندوم استفاده می کنند نباید از روغن معدنی ، روغن بچه یا ژل هایی بر پایه مواد نفتی به عنوان روان کننده استفاده کنند زیرا این محصولات می توانند علاوه بر بافت واژن به لاتکس آسیب بزنند. مقاربت منظم واژن کمک می کند تا بافت های واژن الاستیک و قوی بماند ، که این امر باعث کاهش برش و پارگی واژن می شود.

روش درست رفع مو های زائد

آکادمی پوست و مو برای جلوگیری از بریدگی و صدمات در هنگام برش دادن یا تراشیدن موهای ناحیه تناسلی توصیه می کند: اجتناب از حواس پرتی و اجازه ندادن ذهن به رویا پردازی در هنگام تراشیدن موها قبل از تراشیدن، پوست و مو را مرطوب کنید. از کرم یا ژل اصلاح استفاده کنید. با استفاده از تیغ تیز و تمیز رفع مو های زائد را انجام دهید. بعد از هر تراشیدن موها ، تیغ را تمیز کنید. اصلاح در جهت رشد مو ها باشد. ایستادن در حین پیرایش یا تراشیدن و جلوگیری از دراز کشیدن پیرایش یا تراشیدن را خودتان انجام دهید زیرا شخص دیگر نمی تواند آنچه را که اتفاق می افتد احساس کند. نگه داشتن تیغ ​​در مکانی خنک و خشک دور انداختن تیغ های یکبار مصرف پس از پنج تا هفت بار استفاده با احتیاط بسیار زیاد و هنگام صدمه زدن به زخم و جوش های پوستی ، به آرامی اصلاح می شود نکات زیر می تواند به جلوگیری از پارگی واژن هنگام رفع مو های زائد با موم کمک کند: اطمینان حاصل کنید که منطقه تمیز ، خشک و عاری از هرگونه تحریک ، زخم یا درد است. استفاده از موم در جهت رشد مو و برداشتن آن در جهت مخالف هنگام استفاده و از بین بردن موم ، پوست را محکم با دست نگه دارید.

بریدگی یا پارگی واژن به علت زایمان واژینال

بریدگی یا پارگی نتیجه نسبتاً اجتناب ناپذیر زایمان واژن است. با این حال ، متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است از تکنیک های خاصی برای جلوگیری از این آسیب ها استفاده کنند ، از جمله: ماساژ perineal برای کاهش مقاومت عضلانی ، چه در مرحله دوم زایمان و چه در مدت کوتاهی پس از زایمان استفاده از کمپرس گرم در ناحیه perineal در حالی که یک زن در حین زایمان فشار می آورد پزشکان همچنین در حال بررسی مجدد ایمنی و اثربخشی اپیزوتومی هستند ، این روشی است که شامل ایجاد برش عمیق در هنگام زایمان برای بزرگ شدن کانال تولد است.

چه زمانی برای بریدگی واژن به پزشک مراجعه کنید

پزشک می تواند برش های واژن را که بهبود نمی یابند ارزیابی کند. بریدگی ها یا پارگی های واژن جزئی عموما بی ضرر است و معمولاً سریعاً بدون درمان بهبود می یابد. با این وجود ، قطع شدید یا پارگی شدید می تواند منجر به عوارضی مانند خونریزی قابل توجه و عفونت شود. مراجعه به پزشک برای بریدگی واژن یا پارگی بسیار مهم است: خونریزی بیش از حد و یا بعد از 10 دقیقه اعمال فشار مستقیم ، خونریزی متوقف نشود بریدگی عمیق یا بیشمار هستند لبه های ناهموار دارند ظرف چند روز بهبود نیافته اند بدتر شدن بریدگی بریدگی باعث نگرانی یا پریشانی می شود در صورت بروز هر کدام از علائم زیر ، افرادی که دچار بریدگی واژن می شوند باید با فوریت های پزشکی تماس بگیرند: تب یا لرز ترشحات تغییر رنگ دارند یا ناخوشایند هستند احساس کلی ناخوشایند بودن بی حسی یا سوزن سوزن شدن احساس ضعف یا از دست دادن هوشیاری افرادی که به طور مکرر دچار بریدگی واژن بصورت دردناک می شوند ، باید علائم خود را با پزشک در میان بگذارند تا شرایط اساسی احتمالی را تشخیص دهند. سوءاستفاده جنسی ، تجاوز یا تجاوز جنسی می تواند باعث بریدگی واژن بصورت شدید شود.افرادی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند باید در اسرع وقت با پزشک مشورت کنند یا به دنبال مراقبت های اضطراری باشند. بزرگسالان همچنین باید در مورد هرگونه علامت غیرقابل توضیح و یا در مورد بریدگی واژن با پزشک صحبت کنند.

برش واژن یا پارگی واژن ممکن است در طول برداشتن موهای زائد و فعالیت جنسی رخ دهد. زایمان واژینال هنگام زایمان همچنین می تواند باعث ایجاد زخم در بافت های داخل و اطراف واژن شود.

بریدگی های کوچک واژن می تواند باعث درد و ناراحتی شود ، اما آنها بطور کلی طی چند روز بدون درمان بهبود می یابند. تمیز و خشک کردن ناحیه آسیب دیده می تواند به بهبودی زخم ها کمک کرده و از عفونت جلوگیری کند. بریدگی های عمیق تر و بزرگتر ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد. اگر بریدگی های آن عمیق ، متعدد است یا خونریزی متوقف نمی شود ، به پزشک مراجعه کنید.
منبع : سیارک

مطالب مرتبط