اینترنت پر سرعت در قطب شمال

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، از این پس زندگی محققان در قطب شمال اندکی راحت‌تر می‌شود. برای نخستین بار در دنیا اینترنت پرسرعت در این منطقه فراهم شده است.

استارت آپ «کپلر» (Kepler) که ۲ ماهواره مخصوص را در منطقه کنترل می‌کند، اینترنت پرسرعت را فراهم کرده است. سرعت این اتصال اینترنتی چند صد بار سریع‌تر از اتصالات قبلی است.

این شرکت اعلام کرد سرویس اینترنت با سرعت آپلینک (ارتباط ایستگاه زمینی با ماهواره) ۱۲۰ مگابیت برثانیه (Mbps) و سرعت مخابره داده‌ها از ماهواره به ایستگاه زمینی ۳۸ مگابیت بر ثانیه را برای کشتی تحقیقاتی آلمانی «پلاسترن» فراهم کرده است.

این کشتی مقر عملیات اکتشافی MOSAiC، پروژه‌ای یک ساله برای جمع‌آوری اطلاعات درباره تاثیرات گرمایش جهانی در قطب شمال است. این عملیات اکتشافی با حضور صدها پژوهشگر از ۱۹ کشور انجام می‌شود.

  • پرسرعت‌ترین اینترنت دنیا متعلق به کدام شهرها است

محققان این پروژه با استفاده از اینترنت پرسرعت می‌توانند اطلاعات را از کشتی به ایستگاه‌های تحقیقاتی در ساحل منتقل کنند و به این ترتیب قابلیت‌های اشتراک‌گذاری، تحلیل و انتشار اطلاعات بیشتر می‌شود.

دسترسی به اینترنت به وسیله دو ماهواره در مدار زمین فراهم شده که در اطراف قطب شمال قرار دارند و پوششی مداوم را فراهم می‌کنند.

تاکنون تلاش‌های متعددی برای فراهم کردن دسترسی به اینترنت پرسرعت در قطب شمال انجام شده، اما هزینه چنین اتصالی به دلیل مشکلات لجستیکی بسیار بالا بود.


منبع : همشهری آنلاین

مطالب مرتبط