آیا سلنیوم می تواند خطر پوکی استخوان را کاهش دهد

آیا سلنیوم می تواند خطر پوکی استخوان را کاهش دهد

سلنیوم و خطر پوکی استخوان

یک مطالعه جدید در چین ارتباطی بین رژیم غذایی حاوی سلنیوم و خطر پوکی استخوان مشاهده می کند. اگرچه محققان نمی توانند مشخص کنند که این پیوند علّی است ، اما خواستار بررسی بیشتر هستند.این مطالعه جدید سؤال می کند که آیا مصرف سلنیوم با خطر پوکی استخوان ارتباط دارد یا خیر؟ در طول زندگی ، بدن به طور مداوم استخوان را تجزیه می کند ، آن را مجدداً جذب می کند و دوباره این چرخه تکرار می شود. در پوکی استخوان ، اصلاح استخوان نمی تواند با سرعت از دست دادن استخوان سازگار باشد. این روند بدان معنی است که با گذشت زمان ، استخوان ها ضعیف تر شده و مستعد شکستگی می شوند . پوکی استخوان عمدتاً در بزرگسالان سالخورده ، و در سطح جهان ، تخمین زده می شود، 200 میلیون نفر مبتلا به پوکی استخوان هستند. این بیماری تقریباً از هر 3 زن بالای 50 سال حدود 1 زن را تحت تأثیر قرار می دهد ، در حالی که 1 نفر از 5 تن از مردان دچار شکستگی هایی می شوند که پوکی استخوان در طول زندگی به شکستگی مربوط می شود. برخی از عوامل خطر پوکی استخوان وجود دارد که افراد نمی توانند از آن جلوگیری کنند ، از جمله پیشرفت سن و جنس. اما متخصصان همچنین برخی عوامل خطر پذیر را شناسایی کرده اند ، برای مثال ، استعمال دخانیات و نوشیدن الکل باعث افزایش خطر می شود. دانشمندان همچنین معتقدند که عوامل رژیم غذایی ممکن است نقشی داشته باشند. تا به امروز ، بیشتر تحقیقات در زمینه تغذیه و پوکی استخوان بر این موضوع که کلسیم به دلیل نقش محوری آن در سلامت استخوان ها متمرکز شده است. با این حال محققان جدیدترین مطالعات معتقدند که سایر ریز مغذی ها می توانند بر خطر پوکی استخوان تأثیر بگذارند. آنها تصمیم گرفتند که روی سلنیوم تمرکز کنند. دانشمندان نتایج خود را در ژورنال BMC اسکلتی عضلانی منتشر کردند .

  • سلنیوم و خطر پوکی استخوان
  • سلنیوم چیست
  • سلنیوم و پوکی استخوان
  • استخوان
  • ساختار استخوان
  • سلولهای استخوانی
  • استخوان ها چه می کنند
  • انواع استخوان
  • بازسازی استخوان
  • پوکی استخوان چیست

سلنیوم چیست

سلنیوم یک ماده معدنی است که برای سلامتی انسان ضروری است. این ماده در بسیاری از سیستم های بدن نقش ایفا می کند و در طیف گسترده ای از غذاها از جمله ماهی ، صدف ، گوشت قرمز ، غلات ، تخم مرغ ، مرغ ، جگر و سیر وجود دارد. اگرچه تعداد معدودی از مطالعات اولیه به تأثیر سلنیم بر پوکی استخوان پرداخته اند ، اما شواهد قطعی نبوده است. برای برطرف کردن این شکاف در دانش ما ، آخرین محققان داده هایی از 6.267 شرکت کننده را که به بخش مرکز معاینه سلامت بیمارستان Xiangya ، دانشگاه مرکزی جنوبی ، چین مراجعه کرده اند ، گرفتند. پرستاران با همه شرکت کنندگان ثبت نام شده تعامل داشتند و اطلاعاتی در مورد شیوه زندگی و جمعیتی آنها جمع آوری کردند. همه شرکت کنندگان 40 سال و بالاتر بودند و پرسشنامه های تفصیلی فراوانی مواد غذایی را تکمیل کردند. نکته مهم این است که دانشمندان پارامترهای دیگری را نیز تحت تأثیر قرار داده اند که می تواند بر پوکی استخوان تأثیر بگذارد ، مانند نوشیدن ، وضعیت سیگار کشیدن ، شاخص توده بدنی ( BMI ) و سطح فعالیت بدنی

سلنیوم و پوکی استخوان

به طور کلی ، پوکی استخوان در 9/9٪ از شرکت کنندگان – 3/2٪ در مردان و 7/19٪ در زنان بود. دانشمندان با استفاده از داده های پرسشنامه ، شرکت کنندگان را به چهار گروه تقسیم کردند که آنها را برای بالاترین و کمترین میزان دریافت سلنیوم رتبه بندی کردند. همانطور که انتظار می رفت ، افراد با کمترین میزان سلنیوم در رژیم غذایی بیشترین خطر ابتلا به پوکی استخوان را داشتند. محققان یک رابطه پاسخ دوز مشاهده کردند. به عبارت دیگر ، مصرف سلنیوم با خطر ابتلا به پوکی استخوان همبستگی منفی دارد – هرچه فرد بیشتر مصرف کند ، خطر پوکی استخوان کمتر است. حتی پس از کنترل عواملی مانند سن ، جنس و BMI ، رابطه همچنان معنی دار بود. این همچنین برای مردان و پسران صادق بود. محققان نتیجه گرفتند: " یافته های مطالعه ما ممکن است اشاره ای به پاتوژنز [پوکی استخوان] کند ، و مطالعات آینده در مورد رژیم غذایی از جمله مصرف مکمل [سلنیوم] ، در مورد خطر [پوکی استخوان] ضروری است." در مقاله خود ، محققان در مورد برخی از مکانیسم هایی صحبت می کنند که سلنیوم ممکن است بر خطر پوکی استخوان تأثیر بگذارد. آنها توضیح می دهند که چگونه فعالیت مولکولهای ایمنی ، مانند سیتوکین ها ، پیشرفت پوکی استخوان را سرعت می بخشند و سلنیوم ممکن است این مولکول ها را مهار کند. ثانیاً ، سلنیوم بخشی از آنزیم های آنتی اکسیدانی وابسته به سلنیوم را تشکیل می دهد ، که گونه های اکسیژن واکنش پذیر را در درون سلول ها پراکنده می کند. گونه های واکنش پذیر اکسیژن به عنوان یک محصول جانبی متابولیسم اکسیژن رخ داده و نقش های مفیدی در بدن دارند. با این حال ، اگر آنها ساخته شوند ، باعث ایجاد استرس اکسیداتیو می شوند ، که می تواند به سلول ها آسیب برساند. بنابراین، سطوح پایین تر از سلنیوم ممکن است اکسیداتیو افزایش استرس را باعث شود . این مهم است زیرا ، همانطور که محققان توضیح می دهند ، مواردی وجود دارد که شواهد استرس اکسیداتیو ممکن است بر پیشرفت پوکی استخوان تأثیر بگذارد. محدودیت ها و آینده محققان معتقدند که این اولین مطالعه ای است که میزان مصرف سلنیوم رژیم غذایی را به طور مستقیم به پوکی استخوان مربوط می کند. اگرچه آنها از یک نمونه نسبتاً بزرگ استفاده کرده و طیف گسترده ای از متغیرها را به خود اختصاص داده اند ، اما هنوز هم محدودیت های قابل توجهی وجود دارد. به عنوان مثال ، هر مطالعه ای که به مصرف مواد غذایی گزارش شده وابسته باشد ، ممکن است در معرض خطا باشد. محققان همچنین توضیح می دهند که میزان سلنیوم در مواد غذایی می تواند متفاوت باشد ، و روش های آماده سازی نیز بر میزان سلنیوم در دسترس تأثیر می گذارد. همچنین ، در مطالعات مشاهده ای مانند این ، نمی توان رابطه علّی بین سلنیوم رژیم غذایی و پیامدهای بیماری را تأیید کرد. همیشه این احتمال وجود دارد که سایر عوامل در نتایج تأثیرگذار باشند. با افزایش سن متوسط ​​جمعیت به آرامی پوکی استخوان شیوع بیشتری پیدا می کند. درک اینکه چگونه می توانیم خطر را کاهش دهیم بسیار مهم است و مطمئناً کارهای بیشتری دنبال می شوند. سلنیوم و خطر پوکی استخوان

استخوان

استخوان ها بیش از داربست هایی هستند که بدن را در کنار هم نگه می دارند. استخوان ها در هر شکل و اندازه ای قرار می گیرند و نقش های بسیاری دارند. در این مقاله عملکرد آنها ، آنچه از آنها ساخته شده اند و انواع سلول های درگیر را توضیح می دهیم. با وجود برداشت های اول ، استخوان ها زنده هستند ، بافت های فعال که دائماً در حال ترمیم هستند. استخوانها عملکردهای زیادی دارند. آنها از لحاظ ساختاری بدن را پشتیبانی می کنند ، از اندام های حیاتی ما محافظت می کنند و به ما اجازه می دهند حرکت کنیم. همچنین ، آنها محیطی را برای مغز استخوان ، جایی که سلولهای خونی ایجاد می شوند ، فراهم می کنند و به عنوان یک محل ذخیره مواد معدنی ، به ویژه کلسیم عمل می کنند . هنگام تولد ، حدود 270 استخوان نرم داریم. با رشد ، برخی از این استخوان ها پس از رسیدن به بزرگسالی ، 206 استخوان داریم. بزرگترین استخوان در بدن انسان، استخوان ران است و کوچکترین آن استخوان های گوش میانی است که فقط 3 میلی متر (میلی متر) طول دارند. استخوان ها بیشتر از کلاژن پروتئین ساخته شده اند ، که یک چارچوب نرم را تشکیل می دهد. فسفات کلسیم معدنی این چارچوب را سخت می کند و به آن قدرت می دهد. بیش از 99 درصد کلسیم بدن در استخوانها و دندانهای ما نگهداری می شود. استخوان ها از ساختار داخلی شبیه به لانه زنبوری برخوردار هستند که باعث می شود آنها سفت و سخت و در عین حال نسبتاً سبک باشند.

ساختار استخوان

استخوان ها از دو نوع بافت تشکیل شده اند: 1. استخوان فشرده (قشر مغز): یک لایه بیرونی سخت که متراکم ، قوی و با دوام است. این حدود 80 درصد از وزن استخوان بزرگسالان را تشکیل می دهد. 2. استخوان ترابکولار یا اسفنجی: این شامل شبکه ای از سازه های ترابکول یا میله مانند است. نسبت به استخوان فشرده ، سبک تر ، متراکم تر و انعطاف پذیرتر است. همچنین در استخوان ها یافت می شود: استئوبلاست و استئوسیت ها ، مسئول ایجاد استخوان هستند سلولهای پوکی استخوان یا سلولهای دارای استخوان ترکیبی از کلاژن و پروتئین های دیگر نمکهای معدنی اعصاب و رگ های خونی مغز استخوان غضروف غشاها ، از جمله اندوستوم و پریوستوز

سلولهای استخوانی

استخوان ها یک بافت ایستا نیستند بلکه باید به طور مداوم حفظ و اصلاح شوند. سه نوع سلول اصلی در این فرآیند دخیل هستند. پوکی استخوان : اینها وظیفه ساخت استخوان جدید و ترمیم استخوان های قدیمی تر را دارند. استئوبلاستها مخلوط پروتئینی به نام استئوئید تولید می کنند که معدنی شده و استخوان می شود. آنها همچنین هورمون هایی از جمله پروستاگلاندین ها تولید می کنند. پوکی استخوان: اینها پوکی استخوانهای غیرفعال هستند که در استخوانی که ایجاد کرده اند گرفتار می شوند. آنها اتصال به سایر استئوسیت ها و استئووبلاست ها را حفظ می کنند. آنها برای ارتباط در بافت استخوانی مهم هستند. پوکی استخوان: اینها سلولهای بزرگی با بیش از یک هسته هستند. کار آنها تجزیه استخوان است. آنها آنزیم ها و اسیدها را برای حل مواد معدنی موجود در استخوان و هضم آنها آزاد می کنند. این فرآیند را جذب می گویند. استئوکلاست ها به بازسازی استخوان های آسیب دیده کمک می کنند و مسیرهایی را برای عبور اعصاب و رگ های خونی ایجاد می کنند.

استخوان ها چه می کنند

استخوان ها چندین کارکرد حیاتی را انجام می دهند:

مکانیکی

استخوان ها یک قاب برای حمایت از بدن فراهم می کنند. ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط ها به استخوان متصل می شوند. بدون لنگر انداختن استخوان ها ، عضلات نمی توانند بدن را به حرکت درآورند. برخی از استخوان ها از اندام های داخلی بدن محافظت می کنند. به عنوان مثال ، جمجمه از مغز محافظت می کند ، و دنده ها از قلب و ریه ها محافظت می کنند.

در حال ساخت

استخوان اسفنجی باعث تولید گلبول های قرمز ، پلاکت ها و گلبول های سفید خون می شود. همچنین ، گلبول های قرمز معیوب و قدیمی در مغز استخوان از بین می رود.

متابولیک

ذخیره مواد معدنی: استخوان ها به عنوان ذخیره ای برای مواد معدنی ، به ویژه کلسیم و فسفر عمل می کنند. آنها همچنین برخی از فاکتورهای رشد مانند فاکتور رشد انسولین مانند را ذخیره می کنند. ذخیره چربی: اسیدهای چرب را می توان در بافت چربی مغز استخوان ذخیره کرد. تعادل pH: استخوان ها می توانند نمک های قلیایی را آزاد یا جذب کنند ، و به خون کمک می کند تا در سطح pH مناسب بماند. سم زدایی: استخوانها می توانند فلزات سنگین و سایر عناصر سمی را از خون جذب کنند. عملکرد غدد درون ریز: استخوان ها هورمون هایی را آزاد می کنند که بر روی کلیه ها عمل می کنند و بر تنظیم قند خون و رسوب چربی تأثیر می گذارند. تعادل کلسیم: استخوان ها می توانند با تشکیل استخوان ، یا تجزیه آن در فرآیندی به نام جذب ، کلسیم موجود در خون را بالا یا کاهش دهند.

انواع استخوان

پنج نوع استخوان در بدن انسان وجود دارد: استخوان های بلند: اینها اکثراً استخوان فشرده شده با مغز کمی هستند و بیشتر استخوان ها را در اندام ها شامل می شوند. این استخوان ها معمولاً از وزن حمایت می کنند و به حرکت کمک می کنند. استخوان های کوتاه: فقط یک لایه نازک از استخوان فشرده ، این شامل استخوان های مچ و مچ پا است. استخوان های مسطح: معمولاً استخوان هایی که نازک و منحنی هستند. آنها از دو لایه بیرونی استخوان فشرده و یک لایه داخلی استخوان اسفنجی تشکیل شده اند. استخوان های مسطح شامل بیشتر استخوان های جمجمه و ساق پا یا استخوان سینه است. آنها تمایل دارند نقش محافظتی داشته باشند. استخوان های کنجدی یا سزاموئید: اینها در تاندون ها مانند پاتلا یا زانو تعبیه شده است. آنها از تاندون ها در برابر سایش و استرس محافظت می کنند . استخوان های نامنظم: همانطور که از نام آنها پیداست ، این استخوان هایی هستند که در چهار دسته اول جای نمی گیرند و شکلی غیرمعمول دارند. آنها شامل استخوان های ستون فقرات و لگن هستند. آنها غالباً از اندام ها یا بافت ها محافظت می کنند. استخوان های اسکلت به دو گروه تقسیم می شوند: اسکلت appendicular – استخوان اندام ، شانه ها و کمربند لگن. اسکلت محوری – استخوان های جمجمه ، ستون مهره ها ، قفسه سینه.

بازسازی استخوان

استخوان دائما در حال ساخت است.استخوان همیشه در حال بازسازی است. این یک فرایند دو بخشی است: 1. تحلیل که استئوکلاست شکستن و حذف استخوان . 2- تشکیل بافت استخوانی جدید. هر سال حدود 10 درصد از اسکلت بزرگسالان جایگزین می شود.بازسازی این امکان را به بدن می دهد تا بخش های آسیب دیده را اصلاح کند ، در هنگام رشد از اسکلت تغییر شکل ببخشد و میزان کلسیم را تنظیم کند. اگر یک قسمت از اسکلت با گذشت زمان تحت فشارهای زیاد قرار بگیرد ، به عنوان مثال ، در زمان ورزش یا ورزش ، بخش های استخوانی تحت فشار بیشتر در پاسخ ضخیم تر می شوند.ترمیم مجدد تحت کنترل چندین هورمون از جمله هورمون پاراتیروئید ، کلسیتونین ، ویتامین D ، استروژن در زنان و تستوسترون در مردان است.

پوکی استخوان چیست

پوکی استخوان یک بیماری استخوانی است که در آن کاهش تراکم مواد معدنی استخوان وجود دارد. این خطر بروز شکستگی ها را افزایش می دهد. پوکی استخوان در زنان بعد از یائسگی شایع است . اما ممکن است در زنان یا مردان قبل از یائسگی اتفاق بیفتد. پوکی استخوان یا در صورت برداشتن یا جذب استخوان خیلی سریع اتفاق می افتد ، استخوان جدید خیلی آهسته شکل می گیرد ، یا به هر دو دلیل. این بیماری می تواند ناشی از کمبود کلسیم ، کمبود ویتامین D ، مصرف زیاد الکل یا سیگار کشیدن باشد.

خلاصه

اگرچه آنها نسبت به سایر قسمت های بدن توجه کمتری می کنند ، استخوان ها چیزی بیش از یک داربست محافظ که روی بدن انسان ساخته شده است ، نیستند.استخوان ها همچنین سطح مناسب بسیاری از ترکیبات را حفظ کرده و مسیرهای هورمونی را تنظیم می کنند. استخوانها قهرمانان غایب آناتومی هستند .
منبع : سیارک

مطالب مرتبط