آویشن

آویشن یک بوته کوچک با شاخه های نازک، و ترد است. از زمان بسیار قدیم، آویشن به عنوان یک گیاه دارویی با قدرت جادویی در نظر گرفته شده است. در زمانیکه آنتی بیوتیک ها و داروهایی با منشا مصنوعی حتی مورد بحث قرار نگرفتند، آویشن توسط درمانگرهای محلی برای درمان انواع بیماریها از سرفه تا اختلالات عصبی به عنوان داروی گیاهی استفاده می کردند.

  • تاریخچه آویشن
  • انواع آویشن
  • برداشت و ذخیره سازی آویشن
  • خواص دارویی آویشن
  • موارد منع مصرف آویشن
  • خواص چای آویشن
  • استفاده از آویشن در آشپزی
  • استفاده از آویشن در طب سنتی
  • استفاده از آویشن در دوران بارداری

تاریخچه آویشن

آویشن در مصر باستان شروع به رشد کرد. در اینجا آن را برای آروماتیک رزین هایی که در شامپو استفاده می شد و همچنین به عنوان یک دارو استفاده می کردند. در هزاره دوم قبل از میلاد، عصاره گیاه آویشن با میوه گلابی و انجیر برای درمان زخم ها مورد استفاده قرار می گرفت. در نوشته های مورخ باستانی رومی پلوینی، حدود سیصد دستورالعمل وجود دارد که جزء اصلی آن آویشن است. خواص درمانی آویشن نیز در نوشته های داروسازان یونان باستان Diaskorida مورد بحث قرار گرفته است. آویسننا، پزشک و دانشمند افسانه ای درباره خواص ضد سرطانی و دفع سنگ از کلیه توسط این گیاه نوشت. در قرن یازدهم، این گیاه معجزه آسا در اروپا کشف شد. در رساله های قدیمی "در خواص گیاهان" ذکر شده است، که نویسنده آن دکتر Odo از مردان فرانسوی است. گلدوزی به شکل شاخه های گل آویشن لباس های شوالیه ها را تزئین کرد – اعتقاد بر این بود که به آنها شجاعت می دهد و همچنین آنها را از آسیب دور نگه می دارد. همچنین از آویشن های معطر برای تزئین معابد استفاده میکردند. براساس یک افسانه قدیمی ایرلندی، آویشن، علفی است که با "همسایگان خوب" و مردم جادویی در تپه ها زندگی می کنند. ایرلندی ها معتقد بود که کسانی که چشم خود را با شبنم روی آویشن شسته بودند، که از اول ماه می در صبح از بوته های آویشن جمع آوری می شد، می توانستند فرشته ای را ببیند و از آنها درخواست کنند. تأثیر آویشن در بدن نخستین بار توسط P.A. Mattiolus گیاه شناس ، که از سال 1563 به بعد، به طور کامل شرح داده شده است، اشاره شد : آویشن برای دستگاه تنفسی مفید است، قادر به کمک به درمان مشکلات دستگاه گوارش است و همچنین با اختلالاتی که پزشکان مدرن به آن افسردگی می گویند، مقابله می کند. به دلیل عطر معطر باور نکردنی آن، آویشن شاداب و آویشن، به عنوان اشتها آور شناخته شده است. ویژگی گیاه شناسی اگر ما در مورد خواص آویشن صحبت کنیم، آویشن یک گیاه چند ساله است که متعلق به خانواده (Yasnotkovye Lamiaceae) است. این یک بوته کوچک است که ساقه آن می تواند مستقیم یا خزنده باشد. حداکثر طول آنها 27-30 سانتی متر است. شکل برگهای آویشن متفاوت است. گل آذین آویشن شبیه توپ است. محدوده رنگ از لپه تیره، تقریبا ارغوانی، به صورتی است و شما عطر تندآن را با هیچ چیز اشتباه نمی گیرید. گلدهی در پایان ماه ژوئن – اوایل ماه اوت اتفاق می افتد. آویشن نیز دارای میوه های کوچک، نیم میلی متر در اندازه، آجیل و بیضوی است. آویشن – گیاه بیش از حد عجیب و غریب نیست.در جنگل رشد می کند، بصورت فرش بنفش رنگ در استپ ها و در دامنه های سنگی تقریبا در سرتاسر جنوب اروپا، دریای مدیترانه و آسیای مرکزی یافت می شود.

انواع آویشن

در واقع، آویشن، چند صد گونه مختلف وجود دارد. اکثر آنها به ظاهر بسیار شبیه هستند، شاخه های گیاهان به طرز شگفت انگیزی شکوفا می شوند و می توانند عطر باورنکردنی داشته باشند. معروف ترین گونه های این گیاه آویشن آویزان است. آویشن معمولا می تواند به نیم متر برسد. آویشن دارای ساقه شاخه دار و برگ های کوچک، ضخیم، غیر معمول و معطر است. گل ها بسیار سبک، مایل به رنگ مایل به قرمز یا حتی سفید هستند. این نوع آویشن در مناطق طبیعی شمال غربی مدیترانه رشد می کند. آویشن خزنده نیمه بوته ای با ساقه خزنده به رنگ قهوه ای است که در چندین محل ریشه می زند و شاخه های پر از گل دارد. گل گیاه بنفش یا صورتی پر رنگ است. این نوع آویشن در شمال امریکا یافت می شود و در استپ های روسیه رشد می کند. این نوع آویشن اغلب برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب شیمیایی آویشن همانطور که در بالا ذکر شد، ویژگی های شگفت انگیز این گیاه بیش از حد شناخته شده است، اما تنها در قرن بیستم، دانشمندان قادر به درک ویژگی های ترکیب شیمیایی این گیاه شدند، که دارای فعالیت بیولوژیکی باور نکردنی است. در مورد ارزش انرژی آویشن، 100 گرم آویشن خام حاوی 276 کیلوکالری است. ترکیب مواد مغذی به شرح زیر است: 9.11 گرم پروتئین ، 7.43 گرم چربی و 63.94 گرم کربوهیدرات . ترکیب شیمیایی آویشن حاوی طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی است که این گیاه شگفت انگیز را واجد خواص درمانی می کند.

ترکیب ویتامین
ویتامین A190 میکروگرم
ویتامین B10.513 میلی گرم
ویتامین B20.4 میلی گرم
ویتامین B443.6 میلی گرم
ویتامین B60.55 میلی گرم
ویتامین B9274 میکروگرم
ویتامین C50 میلی گرم
ویتامین E7.48 میلی گرم
ویتامین K1714.5 میکروگرم
ویتامین P

4.94 میلی گرم

ترکیب معدنی
پتاسیم814 میلی گرم
کلسیم1890 میلی گرم
منیزیم Mg220 میلی گرم
سدیم55 میلی گرم
فسفر، Ph201 میلی گرم
آهن124 میلی گرم
منگنز7.9 میلی گرم
مس، کروم860 میکروگرم
سلنیوم4.6 میکروگرم
روی، Zn، زینک6.2 میلی گرم

همچنین گیاه شگفت انگیز آویشن حاوی اسانس، غنی از تیمول و کارواکرول است. تیمول یک ماده با اثر ضد عفونی قوی است که دارای خواص ضد باکتری است. به نوبه خود، کارواکرول قادر به مقابله با باکتری های بیماریزا است که بر میکرو فلور روده تاثیر می گذارد و دارای اثر ضد التهابی قوی است. علاوه بر این، ترکیب آویشن شامل رنگدانه-فلاونوئیدها، تانن ها با خواص هموستاتیک و رطوبت، و نیز هپاتوپروتئتور – اسید اولانیولیک ​​است که همچنین می تواند اثر ضد ویروسی داشته باشد و یک تونیک است. باید اشاره کرد که اسید ursolic، ماده ای است که به حفظ تن عضله کمک می کند، برای سیستم های غدد درون ریز توصیه می شود.

برداشت و ذخیره سازی آویشن

برای اهداف دارویی، توصیه می شود فقط از قسمت زمین آویشن استفاده کنید. وقتی که شروع به شکوفه شدن می کند آویشن را جمع کنید. برای رفتن به جمع آوری آویشن باید در هوای خشک، پس از شبنم صبحگاه باشد. باید تنها شاخه های بالا با گل ها را قطع کرد و نه کل گیاه را از ریشه خارج کرد. در زمان خشک کردن ، آویشن خواص درمانی خود را حفظ می کند. توصیه می شود خشک کردن را در شرایط طبیعی – یعنی در سایه، زیر سایبان ها، بر روی پارچه های طبیعی یا بر روی کاغذ انجام دهید. برای خشک کردن برگ ها به درستی، توصیه می شود آن را در یک لایه قرار دهید، ضخامت آن نباید بیش از پنج سانتی متر باشد. با اضافه کردن آن به دسته های کوچک، آویشن نیز می تواند خشک شود. اما از خشک کن های صنعتی استفاده نکنید. واقعیت این است که با خشک شدن سریع، روغن های فرار موجود در ترکیب آویشن، تبخیر می شوند. اگر هنوز تصمیم به استفاده از خشک کن دارید، دمای هوا در محفظه نباید بیش از 35 درجه باشد. آویشن خشک را تا زمانی که شاخه های آن شکننده شوند و گل ها شروع به فرو ریختن کنند جمع آوری نکنید. پس از آن، آویشن خشک شده باید برداشت شود و تمام ناخالصی ها، برگ های آسیب دیده و نیز ساقه های ضخیم را حذف کنید. مواد خام دارویی آماده برای استفاده باید مخلوطی از گل آذین و برگ ها باشد. آویشن خشک را در یک مکان محافظت شده دور از نور مستقیم خورشید با تهویه مناسب نگهداری کنید. به عنوان یک ظرف، توصیه می شود از کیسه های ساخته شده از پارچه یا کاغذ، جعبه های مقوایی یا بطری های شیشه ای استفاده کنید. اما بهتر است از کیسه های پلاستیکی استفاده نکنید. با ذخیره مناسب، عمر مفید آویشن خشک شده حدود دو سال خواهد بود.

خواص دارویی آویشن

خواص درمانی آویشن به دلیل ترکیب شیمیایی منحصر به فرد آن است. این گیاه دارای فعالیت بیولوژیکی بالایی است و می تواند در حل انواع مشکلات سلامتی کمک کند: آویشن دارای خواص ضد عفونی کننده عالی است، به مقابله با فرآیندهای التهابی کمک می کند، میکروب ها را می کشد و برونش ها را گسترش می دهد، به همین دلیل می توان آن را داروهای ضروری برای مبارزه با بیماری های تنفسی دانست. قابل توجه است که تیمول موجود در ترکیب آویشن، حتی در برابر میکرفلور مقاوم به آنتی بیوتیک ها موثر است. آویشن می تواند برای شستشو برای مشکلات دندانی و بیماری های گلو به علت تأثیر پوشش و استنشاق آن مورد استفاده قرار گیرد. عصاره آویشن کمک می کند تا با مشکلات پوستی مواجه شوید. آویشن جوش را کاملا درمان می کند، کمک می کند تا با آکنه مبارزه کنیم. برای شستن زخم ها توصیه می شود. آویشن اغلب توسط متخصصین متخصص گوارش تجویز می شود. این توصیه برای گاستریت، تمایل به یبوست و نفخ است. عصاره می تواند میکرو فلور روده را نرمال کند، هضم را بهبود می بخشد و به افزایش اشتها کمک می کند. برای از بین بردن درد، لوسیون با عصاره آویشن توصیه می شود برای radiculitis، neuritis و سیاتیک، و همچنین نورالژی و میگرن توصیه می شود. اثر آرام بخش آویشن باعث می شود آن را به عنوان درمان عالی برای درمان مشکلات سیستم عصبی استفاده کنند. برای رفع افسردگی، بی خوابی، اضطراب وسواس انگیز، می توانید یک بالش پر از علف های آویشن را استفاده کنید .خوابیدن سریع و خواب سالم در این مورد تضمین شده است. مصرف آویشن برای مردان مفید است – این کمک می کند تا سلامت مردان را بهبود بخشد. چای آویشن به عنوان یک درمان توصیه می شود، مقاومت بدن را افزایش می دهد.

موارد منع مصرف آویشن

با وجود این واقعیت که آویشن دارای طیف باور نکردنی از خواص مفید است، اگر استفاده نادرست از این گیاه بشود، می تواند صدمه جدی به سلامت شما بزند. از آنجا که آویشن دارای فعالیت بیولوژیکی بالایی است، لیستی از موارد منع مصرف برای این گیاه وجود دارد. بنابراین، از استفاده از آویشن خودداری کنید. بیمارانی که با نقص های جدی کبد و کیسه صفرا، و نیز کسانی که از زخم معده یا زخم دوازدهه رنج می برند، آویشن مصرف نکنند. نوشیدن چای آویشن، تمایل به اسهال و روده های تنبل نامطلوب است. استفاده از آن نیز در فیبریلاسیون دهلیزی و آسم برونشیک ممنوع است. زنان در دوران بارداری و شیردهی آویشن مصرف نکنند. پزشکان همچنین توصیه می کنند که این نوشیدنی را برای کودکان زیر دو ساله استفاده نکنید.

خواص چای آویشن

برای تهیه یک فنجان چای با آویشن، به نصف قاشق چای خوری آویشن خام نیاز دارید. در این مورد، شما می توانید از آویشن به تنهایی و به طور مستقل یا مخلوط شده با چای سیاه معمولی استفاده کنید. برای تأکید بر طعم و مزه دمنوش، می توانید کمی دارچین یا عسل را اضافه کنید . توجه داشته باشید که آنها چای تایلندی را بلافاصله پس از دم کشیدن می نوشند. اگر ما در مورد خواص سودمند چای با آویشن، و سپس این نوشیدنی صحبت کنیم: این عمل ضد باکتری و خلط آور است. اثر مفید در هضم دارد، کمک به خلاص شدن از نفخ شکم. کمک به تقویت و مقاومت بدن، اثر تونیک دارد. به طور موثر افسردگی را از بین می برد، جای تعجب نیست که در یونان باستان این نوشیدنی به عنوان "نفس زندگی" شناخته میشد. اثر آرامش بخش دارد و بنابراین برای استفاده قبل از خواب توصیه می شود.

استفاده از آویشن در آشپزی

اگرچه بسیاری معتقدند که آویشن فقط برای تهیه طعم چای استفاده می شود، در واقع، استفاده از آویشن در آشپزی به این موضوع محدود نمی شود. در حقیقت، این یک چاشنی بسیار محبوب است. بنابراین، آویشن بخاطر بهبود هضم غذا دلیلی برای اضافه کردن این گیاه در غذاهای گوشتی شده است . همچنین، آویشن اغلب در طول پخت و پز ماهی و چربی استفاده می شود. در این مورد، خوب است که آن را با فلفل سیاه ترکیب کنید. برای دادن طعم و مزه به ماهی، ماهی را پهن کرده، سرخ کنید، آویشن را با آرد در نسبت 1: 2 مخلوط کنید. در کشورهای مدیترانه، آویشن، اغلب روی غذاهای پنیر دار و سبزیجات پاشیده می شود. توجه داشته باشید که آویشن به ظرف های یک ربع قبل از آماده شدن غذا اضافه شود، در طی پخت و پز و سالاد – درست قبل از سرو سالاد به ظروف سس اضافه شود.

استفاده از آویشن در طب سنتی

محدوده استفاده از آویشن در طب سنتی بصورتی غیرعادی گسترده است.برگ های خشک به پودر یا به پماد افزوده می شود، برگ های تازه و گل آذین برای تهیه شربت روغن و الکل استفاده می شود.

استفاده از آویشن در بیماری های تنفسی

در صورت گلودرد و فارنژیت عصاره گرم درد و التهاب را از بین می برد و 10 گرم علف خشک را به یک لیوان آب جوش اضافه کنید و بعد از یک ربع بنوشید. برای برونشیت، 10 گرم از گیاه آویشن پودری را به یک فلاسک با یک لیوان آب تازه جوش بریزید و دم کنید . پس از دو ساعت، صاف کنید، آماده برای نوشیدن است. سه بار در روز مصرف شود. دوز برای بزرگسالان قاشق غذا خوری است، و برای کودکان – قاشق چای خوری.

استفاده از آویشن در بیماری های دستگاه گوارش

برای بازگرداندن میکرو فلور روده ای سالم با دیس بئوز، همان جوش را برای درمان برونشیت آماده کنید. فقط تغییر الگوی مصرف – لازم است آن را در 250 میلی لیتر دو بار در روز قبل از غذا بنوشید. پس از دو ماه، تولید نفخ متوقف می شود. برای کولسیستیت 10 گرم آویشن را یک لیوان آب جوش بریزید. بعد از سی دقیقه، صاف کنید مصرف باید 50 میلی لیتر حداقل سه بار در روز باشد. برای گاستریت با اسیدیته کم، از همان روش استفاده کنید که برای کولسیستیت توصیه می شود. نوشیدن آن باید 15 میلی لیتر سه بار در روز باشد.

استفاده از آویشن برای سردرد

برای از بین بردن یک میگرن یا سردرد ناشی از استرس، یک لیتر آب تازه جوشیده را در یک فلاکس ریخته و 10 گرم آویشن اضافه کنید. بعد از نیم ساعت، می توانید مصرف کنید.

استفاده از آویشن برای اختلالات عصبی

پس از سکته مغزی، طب سنتی توصیه می شود از تنتور 30 ​​گرم گل تاتیانا، پر از 500 میلی گرم ودکا استفاده کنید . پس از دو هفته در محل تاریک بیکار، بیمار باید 35 قطره سه بار در روز مصرف کند و بخشی از بدن را مالش دهد. در صورت ضربه مغزی برای بهبود سریع تر، 10 گرم گل آویشن را در 500 میلی لیتر آب بریزید. آب را به جوش آورده و بلافاصله بعد از جوش آمدن شعله را خاوش کنید. یک ساعت بعد صاف کنید، قبل از خوردن این عصاره که باید یک سوم فنجان باشد. مدت دوره از شش ماه تا یک سال متغیر است. در نتیجه مصرف آمیشن، سردرد از بین می رود، خواب بهتر می شود و وضعیت ضعف بدن ناپدید می شود.

استفاده از آویشن برای بی خوابی

15 گرم گیاه آویشن خشک را به یک فلاسک ریخته و یک لیوان آب جوش بریزید. پس از نیم ساعت، دمنوش آماده است. صبح و ظهر 30 میلی لیتر بخورید، و دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب. شما می توانید یک مجموعه آرامش بخش ایجاد کنید که شامل قسمت های مساوی از گل های تیتان، هویج، چنبوبیلن، ارنج، یاس نوتکی است. 15 گرم مواد خام را در یک فلاسک ریخته و 500 میلی لیتر از آب گرم بریزید. پس از نیم ساعت، فیلتر کنید باید در صبح و عصر مصرف شود و دوز مصرف صبحانه 50 میلی لیتر باشد و برای پذیرش قبل از رفتن به رختخواب – 100 میلی لیتر مصرف کنید..

استفاده از آویشن در بیماری های سیستم عضلانی اسکلتی

برای رادیکولیت، یک لیوان آب تازه جوش را با 20 گرم آویشن پر کنید. بعد از سه ساعت، صاف کرده و 15 میلی لیتر سه بار در روز بنوشید. برای روماتیسم، حمام شفا را آماده کنید. برای انجام این کار، 200 گرم آویشن را با دو لیتر آب جوش بریزید و دو ساعت صبر کنید. پس از آن، مخلوط را به یک حمام آب داغ اضافه کنید. مدت زمان اجرا باید حداکثر بیست دقیقه باشد.

استفاده از آویشن برای فشار خون بالا

سه قسمت آویشن، دو قسمت از فلفل سبز و پونه و یک قسمت از بابونه را مخلوط کنید . دو قاشق غذاخوری از مخلوط را در 500 میلی لیتر آب جوش دم کنید. بعد از چهل دقیقه فشار دهید و صاف کنید. مثل چای بنوشید، یک چهارم فنجان سه بار در روز. مشکلات زیبایی شناسی اگر متوجه شوید که موهای شما به شدت ریزش دارد، مقدار ی آویشن، گزنه را مخلوط کنید. 20 گرم مخلوط را در یک لیتر آب ریخته و برای یک ربع بیش از حد حرارت دهید. بیست دقیقه بعد، عصاره می تواند مورد استفاده قرار گیرد. چندین بار در هفته موهای خود را بشویید و پوست سرتان را مالش دهید.

استفاده از آویشن در دوران بارداری

سوال این است که آیا امکان استفاده از آویشن در دوران بارداری معمول است. و این تعجب آور نیست، مادر باردار باید بسیار مراقب باشد – نه تنها در مورد سلامت خود، بلکه در مورد وضعیت کودک آینده اش نیز مراقب باشد. خوردن آویشن در مراحل اولیه بارداری امکان سقط جنین را به دنبال دارد اما در آستانه زایمان زمانی که تن رحم افزایش یافته است دیگر قادر به ایجاد مشکلات نیست.

نکته مهم

بنابراین، پاسخ به سوال که آیا خوردن چای و عرقیات آویشن در دوران بارداری امکان پذیر است؟ تنها پس از سوال از پزشک معالج اقدام به مصرف هر گیاه دارویی یا داروی گیاهی و داروی شیمیایی کنید.
منبع : سیارک

مطالب مرتبط