آلپرازولام چیست

آلپرازولام چیست برند مشترک: Xanax زاناکس نام عمومی :Alprazolam آلپرازولام

 • آلپرازولام چیست
 • نحوه استفاده از آلپرازولام
 • هشدار در مصرف آلپرازولام
 • چه کسی نباید Alprazolam را مصرف کند
 • موارد مصرف آلپرازولام
 • عوارض جانبی آلپرازولام
 • اقدامات احتیاطی قبل از مصرف آلپرازولام
 • مصرف آلپرازولام در زمان بارداری
 • مصرف آلپرازولام در دوران شیردهی
 • تداخل دارویی آلپرازولام
 • مصرف بیش از حد آلپرازولام
 • نکات مهم در مصرف آلپرازولام
 • فراموش کردن یک نوبت از مصرف آلپرازولام
 • نگهداری آلپرازولام

آلپرازولام چیست

زاناکس چیست

از آلپرازولام یا زاناکس برای درمان اضطراب و اختلالات هراس استفاده می شود . آلپرازولام متعلق به طبقه ای از داروها به نام بنزودیازپین ها است که بر روی مغز و اعصاب ( سیستم عصبی مرکزی ) عمل می کنند تا یک اثر آرام بخش داشته باشند. این ماده با تقویت اثرات یک ماده شیمیایی طبیعی خاص در بدن (GABA) کار می کند.

نحوه استفاده از آلپرازولام

نحوه استفاده از زاناکس

قبل از شروع مصرف آلپرازولام و هر بار که دوباره دکتر آلپرازولام را تجویز می کند ، راهنمای دارویی را که توسط داروساز شما تهیه شده است بخوانید . اگر سوالی دارید ، از پزشک یا داروساز خود سوال کنید. آلپرازولام را طبق دستور پزشک از طریق خوردن مصرف کنید. مقدار مصرف براساس شرایط پزشکی ، سن و پاسخ شما به درمان است. ممکن است دوز شما به تدریج افزایش یابد تا دارو به خوبی کار کند. برای کاهش خطر عوارض جانبی ، دستورالعمل های پزشک خود را از نزدیک دنبال کنید. اگر به طور ناگهانی مصرف آلپرازولام را متوقف کردید ، ممکن است علائم ترک (مانند تشنج ) داشته باشید. برای جلوگیری از این علائم ، پزشک ممکن است دوز شما را به آرامی کاهش دهد. اگر مدت طولانی یا در دوزهای زیاد از آلپرازولام استفاده کرده باشید ، علائم بیشتر احتمال دارد. در صورت ترک مجدد آلپرازولام ، فوراً به پزشک یا داروساز خود بگویید. اگرچه به بسیاری از افراد کمک می کند ، اما ممکن است آلپرازولام گاهی باعث اعتیاد شود . در صورت بروز اختلال در مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل) ممکن است این خطر بیشتر باشد. آلپرازولام را دقیقاً مطابق تجویز مصرف کنید تا خطر اعتیاد کاهش یابد. از دکتر یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید. هنگامی که آلپرازولام برای مدت طولانی استفاده می شود ، ممکن است به خوبی نتیجه ندهد. اگر آلپرازولام به خوبی کار نکرد ، با پزشک خود مشورت کنید.در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت ، به پزشک خود بگویید.

هشدار در مصرف آلپرازولام

هشدار در مصرف زاناکس

مصرف آلپرازولام با داروهای افیونی (مانند کدئین ، هیدروکودون ) ممکن است خطر عوارض جانبی بسیار جدی از جمله مرگ را افزایش و خواص درمانی آن را کاهش دهد. برای کاهش خطر ، پزشک باید به شما کمترین مقدار آلپرازولام را برای کمترین زمان ممکن تجویز کند. در صورت بروز هر یک از این عوارض بسیار جدی ، بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید: تنفس آهسته / کم عمق ، کم رنگ بودن غیرمعمول پوست، خواب آلودگی شدید / سرگیجه ، مشکل در بیدار شدن از خواب.

چه کسی نباید Alprazolam را مصرف کند

چه کسی نباید زاناکس را مصرف کند؟

در شرایط زیر آلپرازولام (زاناکس) منع مصرف دارد. در صورت وجود موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید: شرایط: اضافه وزن داشتن افکار خودکشی مسمومیت با الکل سوء مصرف مواد مخدر افسردگی گلوکوم زاویه دید گسترده گلوکوم زاویه بسته کاهش عملکرد ریه بیماری مزمن ریه مشکلات کبدی بیماری کلیه با کاهش عملکرد کلیه آپنه خواب بیماری که ضعیف شده است بارداری مادری که به نوزاد خود شیر می دهد سیگار کشیدن آلرژی: بنزودیازپین ها

موارد مصرف آلپرازولام

موارد مصرف زاناکس

آلپرازولام چه شرایطی را درمان می کند؟ اختلال هراس بی قراری اضطراب مداوم اضطراب همراه با افسردگی

عوارض جانبی آلپرازولام

عوارض جانبی زاناکس

همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید. ممکن است خواب آلودگی ، سرگیجه ، افزایش تولید بزاق یا تغییر در انگیزه جنسی ایجاد شود . اگر هر یک از این اثرات ادامه دارد یا بدتر می شود ، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید . برای به حداقل رساندن سرگیجه و سبکی سر ، هنگام بلند شدن از حالت نشستن یا دراز کشیدن ، به آرامی از خواب بلند شوید. به یاد داشته باشید که پزشک شما آلپرازولام را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که منافع آلپرازولام برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آلپرازولام است. بسیاری از افراد با استفاده از آلپرازولام عوارض جانبی جدی ندارند. در صورت بروز هر یک از این عوارض بعید اما جدی : تغییرات ذهنی / خلقی (مانند توهم ، افکار خودکشی ) ، کمبود گفتار یا مشکل در صحبت کردن ، از دست دادن هماهنگی ، مشکل در راه رفتن ، مشکلات حافظه فوراً به پزشک خود بگویید.در صورت بروز این عوارض نادر اما بسیار جدی: زرد شدن چشم یا پوست ، تشنج ، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید . واکنش آلرژیک بسیار جدی به آلپرازولام نادر است. اما در صورت مشاهده هرگونه علائم واکنش آلرژیک جدی ، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید ، از جمله: بثورات پوستی ، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل در تنفس .این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه تأثیرات دیگری که در بالا ذکر نشده است ، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف آلپرازولام

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف زاناکس

قبل از مصرف آلپرازولام ، در صورت حساسیت به پزشک یا داروساز خود بگویید . یا به سایر بنزودیازپین ها (مانند دیازپام ، لورازپام )؛ و یا اگر شما هر گونهی دیگر آلرژی دارید . این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد ، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید. قبل از استفاده از آلپرازولام ، دکتر خود را و یا داروساز را با سابقه پزشکی خود، به ویژه از: مشکلات شدید ریه / مشکلات تنفسی (مانند COPD ، آپنه خواب )، بیماری کبد ، بیماری کلیه ، شخصی یا سابقه خانوادگی یک اختلال مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل) ، گلوکوم با خبر کنید . آلپرازولام ممکن است شما را دچار سرگیجه یا خواب آلودگی کند. الکل یا ماری جوانا ( حشیش ) می تواند سرگیجه یا خواب آلودگی شما را بیشتر کند. تا زمانی که بتوانید با خیال راحت کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند، از انجام آنها خودداری کنید ، رانندگی نکنید ، از ماشین آلات استفاده نکنید یا هر کاری را که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید. از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید . در صورت استفاده از ماری جوانا (حشیش) با پزشک خود مشورت کنید. قبل از جراحی ، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه ، داروهای بدون نسخه خانگی و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید . بزرگسالان مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی آلپرازولام به ویژه از دست دادن هماهنگی و خواب آلودگی حساس باشند. این عوارض جانبی می تواند خطر سقوط و افتادن را افزایش دهد.

مصرف آلپرازولام در زمان بارداری

مصرف زاناکس در زمان بارداری

به دلیل احتمال آسیب به کودک متولد نشده ، آلپرازولام در دوران بارداری برای استفاده توصیه نمی شود . برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

مصرف آلپرازولام در دوران شیردهی

مصرف زاناکس در زمان شیردهی

آلپرازولام با عبور از پستان و شیر ممکن است اثرات نامطلوب در شیردهی نوزاد داشته باشد . بنابراین ، شیردهی در هنگام استفاده از آلپرازولام توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخل دارویی آلپرازولام

تداخل دارویی زاناکس

همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید. تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر داده و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این مقاله شامل تمام فعل و انفعالات احتمالی آلپرازولام نیست . لیستی از کلیه دارو هایی را که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویز نشده و بدون نسخه و محصولات گیاهی) نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید . بدون تأیید پزشک ، دوز داروهای خود را شروع ، متوقف یا تغییر ندهید. برخی از محصولاتی که ممکن است با آلپرازولام تداخل داشته باشند عبارتند از: کاوا ، سدیم اکسیبات .سایر داروها می توانند بر حذف آلپرازولام از بدن شما تأثیر بگذارند ، که ممکن است بر نحوه عملکرد آلپرازولام تأثیر بگذارد. مثالها عبارتند از ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول ، کتوکونازول )، سایمتیدین ، برخی ضد افسردگی ها (مانند فلوکستین ، فلووکسامین ، نفازودون )، داروها برای درمان اچ آی وی ( delavirdine ، مهار کننده های پروتئاز مانند indinavir )، ماکرولیدها آنتی بیوتیک (مانند اریترومایسین )، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین ) ، گل راعی(ضد افسردگی) ، داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شود (مانند فنیتوئین) و ….. در صورت مصرف آلپرازولام با سایر محصولاتی که ممکن است باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی شود ، ممکن است خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آهسته / کم عمق ، خواب آلودگی / سرگیجه ) افزایش یابد . در صورت مصرف سایر محصولات مانند درد افیونی یا تسکین دهنده سرفه (مانند کدئین ، هیدروکدون ) ، الکل ، ماری جوانا ( حشیش ) ، سایر داروهای خواب یا اضطراب (مانند دیازپام ، لورازپام ، زولپیدم) ، به پزشک یا داروساز خود بگویید . شل کننده ها (مانند کاریزوپودول ،سیکلوبنزاپرین ) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین ، دیفن هیدرامین ). برچسب ها را بر روی تمام داروهای خود (از جمله آلرژی یا سرفه – و سرماخوردگی) بررسی کنید زیرا این مواد ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شوند. از داروساز نحوه استفاده مطمئن داروها را سوال کنید. سیگار کشیدن باعث کاهش سطح خون رسانی در زمان استفاده از آلپرازولام می شود. اگر سیگار می کشید یا اینکه اخیراً سیگار می کشید ، به پزشک خود بگویید .

مصرف بیش از حد آلپرازولام

مصرف بیش از حد زاناکس

اگر فردی بیش از حد آلپرازولام مصرف کرده و علائم جدی از قبیل بیهوشی یا مشکلات تنفسی را دارد ، با شماره 115 تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل موارد زیر باشد: خواب آلودگی شدید ، رفلکس آهسته / تنفس کاهش یافته ، تنفس آهسته ، از دست دادن هوشیاری.

نکات مهم در مصرف آلپرازولام

نکات مهم در مصرف زاناکس

آلپرازولام را با دیگران به اشتراک نگذارید . اشتراک آن خلاف قانون است. آزمایشات و / یا آزمایشات پزشکی (مانند آزمایش عملکرد کبد ) باید بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما بررسی شود یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

فراموش کردن یک نوبت از مصرف آلپرازولام

فراموش کردن یک نوبت از مصرف زاناکس

اگر یک دوز از دست دادید ، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است ، دوز از دست رفته را رد کنید. دوز بعدی خود را در زمان عادی مصرف کنید. دوز مصرف را دو برابر نکنید.

نگهداری آلپرازولام

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید. در حمام نگهداری نکنید. تمام دارو ها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که اضافی هستند را در توالت نریزید زیرا بیشتر فاضلاب های شهری بعد از تصفیه برای مزارع و کشتزارها استفاده می شود.


منبع : سیارک

مطالب مرتبط